Nieuws
Top 40 Classic

23 september 1989: House in the house!

23 september 1989: House in the house!
Top 40 Classic

Op 23 september 1989 stond Lil Louis op nummer 1 met French Kiss. Het was het begin van een tijdperk waarin housemuziek razend populair was.

In 1987 stond M/A/R/R/S een weekje op nummer 1 met Pump Up The Volume. In 1988 brak Inner City door met de houseklassieker Big Fun, om een jaar later nog een top 10-hit te scoren met Good Life. Toch zette de populariteit van housemuziek pas in het najaar van 1989 een volgende stap. Op 23 september 1989 waren er namelijk twee housetracks te vinden in de top 3.

Lil Louis stond voor de tweede week op nummer 1 met French Kiss. Opvallend is dat het de enige instrumentale houseplaat is die de Top 40 ooit heeft aangevoerd. De derde plaats was voor Pump Up The Jam van Technotronic en Felly. Technotronic haalde hiermee de tweede plaats, die geëvenaard werd met opvolger Get Up (Before The Night Is Over). Maar er was ook een zomerhit op komst (bijzonder op 23 september) en er waren oudgedienden in de top 10 op 23 september 1989!

1 (1) FRENCH KISS – Lil Louis

Donna Summer veroorzaakte in 1975 met Love To Love You aardig wat opschudding omdat ze in die plaat het vrouwelijke orgasme liet klinken. In 1989 maakte de Amerikaanse DJ Lil Louis het echter nog bonter, want deze housetrack was instrumentaal – op het vrouwelijke orgasme na. Het sloeg aan bij het publiek, want French Kiss stond twee weken op nummer 1. Het orgasme kwam van zangeres Shawn Christopher, die in 1992 de 22ste plaats haalde met haar enige Top 40-hit Don’t Lose The Magic.

youtube video placeholder

2 (4) LAMBADA – Kaoma

Hoewel Lambada door iedereen wordt gezien als een zomerhit, gooide het pas in de herfst van 1989 hoge ogen. In de eerste Top 40 na het einde van de zomer was de Portugeestalige plaat gestegen naar de tweede plek en daarna stoomde Kaoma door naar de eerste plaats. De deels Franse en deels Braziliaanse formatie voerde drie weken de lijst aan en bleef met Lambada (vernoemd naar de Braziliaanse dans) in totaal 21 weken in de Top 40. 4 daarvan vonden echter plaats in 1990, waardoor alleen De Vogeltjesdans van De Electronica’s (29 weken in 1980/1981) in de jaren 80 meer dan twintig weken in de Top 40 stond.

youtube video placeholder

3 (10) PUMP UP THE JAM – Technotronic featuring Felly

De Belgische producer Jo Bogaert richtte in 1988 de houseformatie Technotronic op. Hoewel de credits doen vermoeden dat Felly [Kilingi] de vocalen vertolkte op Pump Up The Jam, was die rol in feite toegediend aan Manuela Kamosi onder haar artiestennaam Ya Kid K. Felly was echter het vrouwelijke gezicht van Technotronic en trad ook als zodanig op in de videoclip. Pump Up The Jam was drie weken lang de runner-up achter Lambada en daarmee was het samen met French Kiss een van de eerste grote househits.

youtube video placeholder

9 (14) CRAZY ABOUT HER – Rod Stewart

Hoewel Rod Stewart in 1989 absoluut terug kon kijken op een succesvol decennium, waren zijn top 10-hits breed verspreid over de jaren. Hij haalde de bovenste tien in 1980 (Passion), 1982 (Young Turks), 1983 (Baby Jane), 1986 (Every Beat Of My Heart) en 1989. Hoewel de Schotse Engelsman in eigen land niet eens de hitlijsten haalde met Crazy About Her, behaalde de plaat in Nederland de zevende plaats en in Zwitserland werd het zelfs een nummer 1-hit. In de jaren 90 haalde Stewart drie keer de top 10.

youtube video placeholder

10 (12) MIXED EMOTIONS – Rolling Stones

Toen de Rolling Stones met Mixed Emotions de top 10 haalden, betekende dat een enorme mijlpaal voor de legendarische band. Het was namelijk de 30ste top 10-hit voor ‘de Stones’! Opvallend detail: de rockplaat was hun tweede hit die op nummer 10 piekte, na Time Is On My Side. Laatstgenoemde single stond in de allereerste Top 10 op 2 januari 1965 op nummer 10, om vervolgens te zakken. In totaal hebben de Rolling Stones 31 top 10-hits gescoord; alleen Highwire (#8 in 1991) kwam er nog bij.

youtube video placeholder
(19-09-2020)